• Geografia 8

• Geografia 8 : Rôznorodá Európa a Slovensko v Európe

Na tejto stránke nájdu informácie hlavne ôsmaci :

K aktivite Pozor hranica

Dobrovoľne:

Pozrite si v českom seriáli Vyprávěj aké to asi mohlo byť, keď vaši rodičia a starí rodičia prechádzali cez hranice (približne od 28:58)

Aktivita Stereotypy v geografii.

Tu nájdete link na príhovor Chimamandy.

V súvislosti s ďalšími aktivitami si môžete vyhľadať a preštudovať  mapy z Atlasu predsudkov (Atlas of Prejudice, autor Yanko Tsvetkov) a karikatúr "ideálnych Európanov" (ilustrátor John Wilson). Využite svoje zručnosti vyhľadávať informácie na Internete.

Aktivita Vznik kultúrnych centier v Európe a vo svete (7.10.2015)

Pozrite si animáciu Charting culture (Mapovanie kultúry), ktorá znázorňuje dynamické mapy a mobilitu významných postáv z kultúrnej histórie sveta a zapíšte si javy, ktoré ste videli a počuli (v komentári aj pomimo).

Aktivita Prírodné hazardy v Európe : Zemetrasenia na Slovensku  (3.11 a 6.11)

Reportáž o zemetrasení na strednom Slovensku RTVS, ktorú sme sledovali na hodine nájdete tu.

Doplňujúce informácie o jeho následkoch priniesla spravodajská televízia TA3.

Aktualizované informácie o zemetraseniach v Európe nájdetu tu.

Aktivita Podnebie a počasie v Európe

Reportáže k aktuálnemu svetovému summitu OSN COP / ICPP venovanému klimatickej zmene:

Správy a komentáre RTVS (30.11.2015) : od min. 3:17

Máte možnosť dohľadať si reportáže aj v iných elektronických médiách.

Tému klimatického summitu pokrýva napr. aj Denník N. Informácie nájdete aj v iných serióznych informačných zdrojoch.

Blok: Príroda a ľudia vo vybraných krajinách Európy

Aktivita Nemecko

Dokument BBC Make me a German

Der Durchschnitts Deutsche : Vizualizacia štatstických dát o národoch Európy

Aktivita Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

Dokument BBC make me Welsh

Školská politika ako jeden z príkladov decentralizácie.

Škótsko - samostatné, alebo spojené so Spojeným kráľovstvom

Dokument BBC Scotland for Poorer or Richer

Dokument pripravneý pred škótskym hlasovaním o zotrvaní, alebo vystúpení z únie s ostatnými regiónmi Spojeného kráľovstva.

Dokument BBC Scotland The Men Who Own Scotland

Tento dokument je z časti o pohľade na prírodu, využitie zeme, ale aj vlastníkov pôdy v Škótsku.

Úloha:

Vráťte sa doma k jednotlivým dokumentom o súčasných problémoch a krajinách Európy. Spracujte z nich podstatu v rozsahu 100 - 150 slov do zošita (Termín: týždeň po Veľkej noci)

Aktivita:  Dunaj - európsky veľtok a podunajské štáty 1 a 2 diel

Aktivita : Slovensko a jeho susedia

1. Maďarsko

Na domácu úlohu sa vráťte ešte raz k prvému dokumentu, ktorý už poznáte z hodiny a pozrite si druhý z dokumentov, ktorý nechala pripraviť národná turistická organizácia Maďarska. Pripravte si k nim tri zmysluplné otázky. Jednému z vynálezov / vynálezcovi venujte viac pozornosti a zistite viac o jeho živote a vynáleze.

Budapest Business Region - Get Engaged     Think Hungary - More Than Expected

Aktivita : Východná Európa, Ukrajina a Černobyľská havária

Aktivita: Slovensko a Česko

Príroda a človek

Divoké Jeseníky - najvyššie pohoria Moravy                  Spomienky na sopky : postvulkanické prejavy                              Delty bez morí  : Morava a Labe

Skalné megapoly : Skalné mestá                                    Biele Karpaty - orchideové hory              Krasové zvláštnosti

--------------------

Iné:

K príprave na KOMPARO Geo8_Cvicny_test_Komparo.pdf

Počas školského roka  sa budeme pravidelne vracať k práci v aplikácii Google Earth.

Vrelo odporúčam všetkým, aby si ju nainštalovali. Nielen do digitálnych zariadení (samrtfóny - mobily, tablety), ktoré si môžu priniesť na hodiny geografie, ale aj doma do počítačov. Bližšie informácie a aj link na prevzatie tejto aplikácie do počítača (desk topu, lap topu) nájdete tu. Aplikáciu si môžete stiahnuť aj v e-obchodoch Google Play, Appstore, Store a pod.