• Geografia 5

• Geografia 5 : Začíname spoznávať Zem

Táto stránka obsahuje informácie a materiály pre piatakov:

Aktivita Naše miesto vo vesmíre (22.9.)

Pozrite si aplikácie a stránky Americkej agentúry pre výskum vesmíru NASA’s Eyes a Solar System Exploration a zaznamenajte si zaujímavé fakty do zošita. V prípade 3D aplikácie je potrebné si predinštalovať aplikáciu.

Tip pre používateľov IOS (Iphone): V Appstore si môžete stiahnuť aplikáciu Earth Now.

Tip pre používateľov IOS (Iphone) a Android: NASA ponúka aj ďalšie aplikácie, napr. Spacecraft 3D.

Samozrejme môžete hľadať aj iné aplikácie, ktoré súvisia s poznávaním Zeme, vesmíru.

Aktivita Povrch Zeme : Prakontinenty, kontinenty a litosférické dosky

Dokumentárne video v anglickom jazyku o objavovaní Mariánskej priekopy (Mariana Trench) nájdete tu.

Aktivita Cesta do hlbín Zeme (23.10.)

Dokumentárne video, úryvok z dokumentu BBC "Earth : The Power Of The Planet" o tom, ako vznika a zaniká zemská kôra a uskutočňuje sa podsúvanie litosferickych dosiek nájdete tu.

Rozširujúce video National Geographic o teórii vzniku Zeme, oceánov a kontinentov nájdete v anglickom jazyku tu  a v českom preklade tu.

Aktivita Zemetrasenia a sopečná činnosť (6.11)

Reportáž RTVS, ktorú sme sledovali na hodine nájdete tu. Doplňujúce informácie o jeho následkoch priniesla spravodajská televízia TA3.

Pracovný list k aktivite si môžete stiahnuť tu GeO5_Pracovny_list_Sopky_Zemetrasenia.pdf

Aktivita Pracujeme s Google Earth

Počas celého piateho ročníka sa budeme pravidelne vracať k práci v aplikácii Google Earth.

Odporúčam všetkým piatakom, aby si Google Earth inštalovali. Nielen do digitálnych zariadení (samrtfóny - mobily, tablety), ktoré si môžu priniesť na hodiny geografie, ale aj doma do počítačov. Bližšie informácie a aj link na prevzatie tejto aplikácie do počítača (desktopu, laptopu) nájdete tu. Aplikáciu si môžete stiahnuť aj v e-obchodoch Google Play, Appstore, Store a pod.

Video Google Earth pre začiatočníkov.                    Video o práci s Google Earth - Navigácia nájdete napr. tu.                  Video k práci s Google Earth - Street View nájdete napr. tu.

Video k práci s Google Earth - Meranie a kreslenie nájdete napr. tu.

Kalendár astronomických javov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove

Aktivita Činnosť vody na Zemi

Rieky, jazerá a podzemná voda

Téma 1: Voda v krajine a vo svete : Posvätná rieka Ganga

3. dielny BBC dokument Ganga alebo Ganges

Domáca úloha: Pozrieť si rozprávanie o rieke Ohře v Česku v doprovode porpedného českého geovedca a klimatológa V. Cílka

Rieka v prúde času

Téma 2: Dunaj,  náš a európsky veľtok 1 a 2 diel

Pracovný list k filmu:

Aktivita Činnosť ľadu na Zemi

Doplnok k nášmu videu o činnosti ľadu na Zemi v anglickom jazyku.

Téma:  Atmosféra, aké bude počasie a v akom podnebnom pásme žijem.

Úlohy na počítanie (dobrovoľné, za extra stopy):

Na vysvetlenie. Nasledujúce úlohy budú pribúdať na základe prosby niektorých žiakov piateho ročníka. Úlohy sú pomerne náročné a súčasne majú aj opakovaciu funkciu.

1. Akou rýchlosťou sa otáča maják Námorníka Člupa na 45 stupni severnej šírky (Zem má 90 šírkových stupňov na sever od rovníka a 90 šírkových stupňov na juh od rovníka). Maják jeho kamárata Nama Orníka stojí na ostrove Sao Tome (Svätý Tomáš a Princov ostrov). Ním prechádza rovník, ktorého dĺžka je približne 40 000 km a otočí sa túto vzdialenosť za jeden deň (24 hod.). Uvažujeme, že Zem má tvar ideálnej gule a hodnoty sú zaokrúhlené (inak tvar Zeme nazývame geoid, nakoľko Zem je vplyvom rotácie na polóch mierne sploštená). Využite na výpočet vzťah medzi dráhou a časom (km za hodinu), ktorý sme si vysvetľovali.

2. Ako dlho (v dňoch) bude putovať po rovníku Zeme čarodejník Zemetras, ktorý dokáže kráčať po súši aj po vode, keď denne urobí 75 000 krokov a priemerná dľžka jeho kroku je 75 centimetrov.

3. Ako dlho (v minútach) trvá približne cesta slnečného lúča zo Slnka na Jupiter? Vieme, že rýchlosť svetla je približne 300 000 km/s a stredná vzdialenosť, v ktorej obieha Jupiter okolo Slnka je 778 412 027 km. Výsledok uveďte v minútach.

4. Aký by bol deň na Venuši, ak by sa začala otáčať dvakrát rýchlejšie. Dobu otočenia okolo osi si nájdi na Internete, v knihách, alebo v geografickom atlase. Zapíš si celý postup výpočtu.